Maçkalılar Konuşuyor- Cemal Ayla

MEZUN OLDUĞU OKULUNDA ÖĞRENCİLERE HAYAT DERSİ VERDİ 45 yıl önce mezun olduğu Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Mezunlar Derneği’nin “Maçkalılar Konuşuyor” söyleşi dizisi kapsamında seminer veren Aymaksan Ayla Makina Sanayi Genel Müdürü Cemal Ayla, öğrencilere staj ve iş hayatında başarının ipuçlarını anlattı.
Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 45 sene sonra burada konuşmanın çok gurur verici olduğunu belirterek, konuşmasına başladı.
7 yaşında çıraklıkla işe başladığını ve bu güne kadar çeşitli STK’larda görev aldığını dile getiren Ayla mesleğe giriş hikâyesini ekrana babası ve Maçka’nın efsane müdürü Ahmet Hamdi Annaç’ın fotoğraflarını yansıtarak, şöyle anlattı: “Burada gördüğünüz iki insan benim hayatıma şekil verdi. Babam mesleğe beni hazırlayan adam, torna dükkanında çalışmamı istiyordu. Kıbrıs barış harekatı yılları annem bu işi yapmamı istemiyordu, bende asker olmak istiyordum. Maçka’da sınav öncesi Ahmet Hamdi Annaç bizimle çok etkileyici bir konuşma yaptı. Ben o konuşmadan sonra tornacı olmak istedim ve asker olmaktan vazgeçtim. Ahmet Hamdi Annaç’ın bizim üzerimizde çok büyük emeği var. 45 yıl önce yaptığı konuşma dün gibi aklımda.” Cemal Ayla, 1981 yılında Maçka Teknik Lisesi Makine Bölümünden mezun olduktan sonra 1987’de Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdiğini, 1970 yılından itibaren boş zamanlarında ve okul tatillerinde Şişli Bomonti’de bulunan Aymaksan Ayla Makina Sanayi A.Ş’nin temellerini oluşturan, babası Nezir Ayla’nın yanında Güven Torna atölyesinde çıraklık yaparak mesleğe atıldığını dile getirdi. İş hayatında Aymaksan Ayla Makina Sanayi’deki görevinin yanında mesleki sivil toplum örgütlerinde görevler aldığını iade eden Ayla, STK deneyiminin iş hayatındaki başarısında önemli rolü olduğunu söyledi.
Ayla, kendi hikâyesini anlattıktan sonra Maçkalı öğrencilere , “Problemleri çözmek için her zaman basit düşünün, başarının altın üçgeni ‘gelişim, gelir ve gurur’dur. Bu birbirine bağlı bir döngü bunu hayatınıza rehber yapın.” Tavsiyesinde bulundu.
“Eğitim paylaştıkça çoğalıyor.” Diyen Ayla, yanında stajyer olarak başlayan, şu anda şirkette çalışmaya devam eden Emirhan ve Emre’yi tanıttı.
Ayla, daha sonra iş görüşmelerinde sorduğu soruları ekrana yansıtarak öğrencilerin bu soruları yanıtlamasını istedi. Konuşmasının sonunda Annaç’ın kendisine katkılarını tekrar vurgulayan Ayla, “Bugün 45 sene sonra sizin karşınıza kadar gelip yaptığım konuşmada babam kadar Ahmet Hamdi Annaç’ın da katkıları büyük.” dedi. Ayla, Annaç’ın 1981 yılında okul yıllığına yazdığı yazıyı da ekrana yansıtarak Maçkalı öğrencilere okudu.
Seminerin sonunda kitap çekilişi yapan Cemal Ayla, konuşmasında değindiği başarının altın üçgenindeki özellikleri bilen ilk beş öğrenciye kitaplarını imzalayarak, hediye etti.