MAÇKA VE YILDIZ TEKNİK’TEN MESLEKİ EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ

Mesleki ve teknik eğitimi alanında Yıldız Teknik Üniversitesi ile Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katıldığı imza töreni Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Tören Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Tamer Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı. Sonrasında kürsüye çıkan Mahmut Özer’in konuşmasıyla tören devam etti. Özer en önem verdikleri konulardan birinin mesleki ve teknik eğitim olduğunu söyledi, ardından konuşmasına şu sözlerle devam etti:”Daha önceden mezunların kendilerine gelmesini bekleyen iş dünyası temsilcilerini mesleki eğitimin tüm süreçlerine dâhil ettik. Öyle bir iş birliği çatısı oluşturduk ki artık mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı iş gücü piyasasının temsilcileri ile birlikte güncelliyoruz. Öğrencilerimizin beceri eğitimlerini o iş birliği kapsamındaki işletmelerde gerçek iş ortamlarında edinmelerini sağlıyoruz. Diğer taraftan mesleki eğitim için çok kritik olan öğretmenlerin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini de birlikte planlıyoruz. Çünkü öğretmenlerin güncel teknolojik gelişmeleri görmesi lazım ki hızlı bir şekilde o becerileri eğitim eğitimin içerisine enjekte edebilsin. Böylelikle çok kısa bir sürede eğitim verdiğimiz tüm alanlarda iş gücü piyasanın tüm temsilcileriyle birlikte bu iş birliklerini uygulamaya geçirdik”.
Yapılan bu iş birliği ile Arge çalışmalarının birlikte yürütüldüğü, öğretmenlerin ve akademisyenlerin iki tarafta da öğretim verdikleri ve çalışma alanlarının birlikte kullanıldığı bir eğitim sağlanması amaçlandı.