Maçkalılar Konuşuyor- Öztan Sönmez

MAÇKALI DALIŞ EĞİTMENİ SÖNMEZ: ‘HOBİM MESLEĞİM OLDU’

Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği, ”Maçkalılar Konuşuyor” söyleşi dizisi kapsamında bu ay Mobilya Dekorasyon Bölümü 1987 mezunu Dalış Eğitmeni Öztan Sönmez’i ağırladı.

Konferans salonunda düzenlenen söyleşide öğrencilerle bir araya gelen Öztan Sönmez, söze hobisinin mesleği haline geldiğini vurgulayarak başladı. DiveFan Club kurucusu ve TSS CMAS Balık Adam eğitmeni olarak görev yaptığını ifade eden Öztan Sönmez, dalgıçlık hakkında bilgi verdi. Sunumunda “Dalış bizim için ne ifade eder?, Dalış nedir?, Nasıl yapılır? ve Su altında nasıl anlaşırız?” sorularını yanıtlayan Sönmez, ”Dalış bilmeyenler için dünyanın en tehlikeli sporu, öğrenenler, kurallarını bilenler için dünyanın en güvenilir sporudur” şeklinde konuştu.

Sönmez, “Su altına inmek uzaya gitmenin ucuz yoludur. Çünkü aynı uzaydaki gibi yerçekimine meydan okursunuz.” ifadelerini kullandı. Su altının en tehlikeli canlılarının insanlar olduğunu söyleyen Sönmez, eskiden yaptığı bir dalışta Caretta Caretta’nın kafasında bir poşet olduğunu ve boğulmak üzereyken kurtardıklarını anlattı. ‘Herkes dalgıç olabilir’ 2005 yılında dalışa hobi olarak başladıktan sonra, 2009 yılında eğitmen olarak devam ettiğini kaydeden Sönmez, 2012 yılında dalış kulübünü kurduğunu, 150’nin üzerinde dalış eğitmeni belgesine sahip olduğunu ve çok sayıda dalış eğitmeni yetiştirdiğini dile getirdi. Sönmez, Antarktika dışında dünyanın her yerinde dalış yaptığını vurguladı. Sönmez, dalış sertifikası almanın çok basit olduğunu belirterek, “Teorik eğitimden başarılı olduktan sonra 5 ders dalış yapılmaktadır. Eskiden çok pahalı bir spor olarak bilinse de günümüzde daha az maliyetli bir spordur.” diye konuştu.

Lisede çok haylazdım

Lise hayatında çok haylaz bir öğrenci olduğunu ifade eden Sönmez, şöyle konuştu: “Maçka’da herkes birbirine kol kanat gererdi. Mobilya Dekorasyon bölümünde okuduğumuz yıllarda düzenli bir sınıfımız yoktu, bazen okulun bahçesinde kurulan barakadaydık bazen konferans salonundaydık. Lise son sınıfta 1 dönem staj 1 dönem okul okuduk. Maçkalı olmak ayrıcalık ve büyük bir özelliktir, Türkiye’de meslek liseleri çok geri çekildi, bunu öğretmenlerimiz ve sizler değiştireceksiniz.”